Forum

Witch Club -> Forum -> Povestea principala   << Inapoi | Inainte >>
O lume noua [Mily + Liz]
Moderatori: Mey, Grampa, Sango-chan, Ashley-chan, Himeko, Lidié, mily, Nanami, Michiru, march
Thread inchis
Autor Post
Grampa
Lu aug 28 2006, 11:08
Overworked
Avatar-Grampa
Administrator
Dragonul Focului

Membrul nr. #2
Posturi: 1199
Puncte: 2499
Monede: 13330
Miros: Creier incins
Bomboane: 12
Oracolul le-a adus in Kandrakar pe Gardiene, pe Anna si pe Chelsea. Fetele spera doar sa primeasca raspunsurile mult asteptate ce stau in spatele puterilor lor.

Will: Ce se intampla, Oracole? Anna a facut plantele sa creasca. De ce are putere asupra pamantului? Cornelia era gardiana pamantului. Poate fi inlocuita?

Chelsea: Dar....fetelor.... trebuie sa va fac o marturisire... si eu am puteri, puteri pe care nu vi le-am aratat niciodata.... Pot sa fac sa fie frig.... pot sa si inghet lucrurile. Dar din cate am inteles pana acum, puterile voastre sunt datorita elementelor. Frigul ce element e?

Hay Lin: Bunica nu mi-a zis niciodata ca exista alte puteri in afara de elemente.... Dar daca stam sa ne gandim bine, si Elyon are puteri, la fel si Phobos a avut...si Nerissa... mai sunt si puterile unei Banshee...

Irma: Puterile Nerissei si ale lui Phobos cred ca formau elementul Nebuniei, la cat de rai erau!

Oracolul: Liniste, va rog! Nici un fel de magie nu este de luat in ras, Irma. O sa va raspund la intrebari. Pentru inceput, de unde stiti ca puterile Annei sunt asupra pamantului? Mai sunt multe alte feluri de magie care pot face ce a facut ea.

Anna: Dar totusi, ce element este acesta pe care il comand eu?

Oracolul: Nu este un element ca al Gardienelor, ci unul....creat prin magie....artificial. Intr-adevar, vrajitorii de pe Concordia sunt mari amatori de experimente magice. Elementul tau este Creatia. Magia Ordinii poate crea obiecte folosind aer. Nu cred ca ti-ai dat seama, pentru ca ai incercat asta pe niste flori, care puteau creste si cu puterea Pamantului.

Will: Creatia? Concordia? Ce vrei sa spui, Oracole?

Oracolul: In univers sunt un numar infinit de lumi. Concordia este doar una dintre ele... Pe unele a fost inventata o altfel de magie decat stiti voi. Nu pot sa fiu sigur, dar probabil ca si puterile lui Chelsea isi au originile tot acolo.

Chelsea: Si acum ce este de facut?

Oracolul: Nu va pot lasa fara sa stiti sa va controlati puterile, asa ca o sa va trimit in Concordia, pentru a va invata insusi inteleptii care au creat aceasta magie. Will, tu vei merge cu Anna si cu Chelsea, dar tu te vei intalni cu regele Cameron si ii vei inmana aceasta scrisoare. Restul gardienelor, voi puteti sa va intoarceti acasa. Anna, Chelsea si Will, voi crea picaturi astrale in locul vostru. Ma astept sa lipsiti doua zile. La revedere.... si succes.

---------------------------------------

Fetele se trezira in centrul unei sali cam cat a oracolului, doar ca in loc de nori si marmura era doar piatra rece. Cand Will se uita in sus, vazu ca in fata lor erau 5 persoane, pe niste tronuri. Cel din centru era mai mare ca restul, parand a fi facut pentru un rege.

Will: Buna ziua....am fost trimise de Oracol.

Demian: Ah da, am primit un mesaj telepatic de la Oracol un pic mai devreme. Spunea ca doua fete au nevoie de pregatire in domeniul magiei. Depre care elemente e vorba?

Spuse baiatul de pe tronul din centru. In mod ciudat, parea mult mai tanar decat ceilalti. De varsta lui Will chiar. Era imbracat in alb si negru si avea parul castaniu. Totusi, pe fata i se citea tristetea.

Anna: Pai, Oracolul a spus ca eu voi invata Creatia si...

Un barbat se ridica de pe tronul lui. Parea a fi cel mai batran de acolo, cu barba alba si destul de mare. Era imbracat in robe mov deschis.

Troy: Atunci, te rog sa vii cu mine. Iti voi spune despre ce e vorba.

Chelsea: Eu...nu stiu exact ce element folosesc. Puterea mea este de a face sa fie frig, de a ingheta.

O femeie in varsta se ridica de pe alt tron. Ea era imbracata intr-o roba neagra.

Maya: Asta cred ca apartine de elementul Intunericului. Te voi invata eu sa-l folosesti.

Dupa ce Anna si Chelsea plecara, Will ramase singura cu ceilalti trei.

Will: Creatia? Intunericul? Nu mai inteleg nimic....

Demian: Uite-te in spatele tau, si iti voi explica despre magia acestei lumi.

In spatele lui Will era un vitraliu rotund, mare cat peretele, impartit in mai multe parti. Pe diagonale infatisa elementele: Apa, Aerul, Focul si Pamantul. In centru era energia. Dar mai erau inca 4 elemente acolo....

Demian: Cu mii de ani in urma, magicienii de aici, din Concordia, au incercat sa creeze o magie mai puternica decat cea din Kandrakar. Au dat nastere la 4 noi elemente: Lumina, Intunericul, Creatia si Distrugerea. Oracolul a considerat ca acest experiment este o insulta la adresa puterii Kandrakarului, si a incercat sa ne opreasca. Totusi, prin negocieri, a fost facut un pact, care il obliga pe regele Concordiei sa fie servitorul credincios al Oracolului. In schimbul acestui serviciu, ni s-a permis sa ne continuam cercetarile magice. Totusi, elementele noastre nu au fost niciodata la fel de puternice ca ale Gardienelor...

Will: Unde suntem aici? Ce este castelul asta?

Demian: Acesta este Bastionul Regilor. Locul de unde fiecare rege al Concordiei a guvernat, ajutat de consilierii sai, cate unul pentru fiecare element al nostru, dupa cum ai vazut si mai devreme. Troy este pentru Creatie, Maya pentru Intuneric. Leon si Kasim sunt pentru Lumina si Distrugere. Oricum, sunt sigur ca prietenelor tale o sa le placa sa se plimbe prin orasul de langa castel. Sunt multe lucruri interesante de vazut pentru cineva din alta lume.

Will: Ah! Mi-am amintit! Am o scrisoare pe care trebuie s-o inmanez regelui Cameron. Tu esti?

Demian: Nu, eu sunt fiul lui. Ma cheama Demian. Vino, o sa rezolvam problema asta....
Inapoi sus
Email
mily
Ma aug 29 2006, 12:23

Moderator
Admin concursuri
Xin Jing

Membrul nr. #530
Posturi: 2630
Puncte: 3111
Monede: 20982
Miros: Opium
Intre timp, Anna se afla cu Troy intr-o incapere mica, de piatra. Nu era nimic acolo.

Anna: Ce ar trebui sa facem aici? Este o incapere atat de mica...Nu cred ca as putea creea ceva aici...Nu e nimic!

Troy: Aici gresesti. Puterile tale pot fi foarte folositoare cand e vorba de astfel de locuri...dar pot fi si foarte distructive! Incearca sa creezi. Ai aceasta incapere la dispozitie pentru a exersa. Si atunci cand clepsidra aceasta va termina de scurs nisipul...Voi veni sa vad ce ai facut!

O clepsidra aparu in fata Annei iar nisipul auriu incepu sa se scurga. Ea hotari sa faca cea mai frumoasa incapere. "Ce pot face din piatra? Stiu! O sculptura! Ea isi trecu mana in fata unei ridicaturi mici de piatra de pe sol. Si incepu sa ridice...Pe fata i se citea sudoarea...Simtea...Capul ii plesnea...Deschise ochii si vazu un bloc de piatra cam de inaltimiea sa. "Acum ar trebui sa slefuiesc...dar ma doare capul...Si nu mai am mult timp la dispozitie..." Clepsidra se scurgea...Stia ca probabil Cornelia ar fi creeat statuia mult mai usor...Ar fi rostit: "Pamant! Iar blocul ar fi iesit singur din piatra. Dar nu avea sa se lase batuta. Anna impunse mental marginile statuii, slefiu cu puterea mintii colturile apoi veni partea cea mai grea...chipul. "Ce se reprezint?Aha!" Ii veni in minte o fetita blonda, micuta cu pielea trandafirie...Nu trebui decat sa si-o imagineze...! Iar chipul micutei aparu sculptat. Chiar la timp! Troy intra in camera...

Troy: Pare-se ca nu am pierdut mare lucru...Ham...Ham...

Anna: Stiu ca nu e prea mult, dar nu am avut mult timp la dispozitie si...

Troy: Linisteste-te! Este bine...Pentru inceput. Acum ca ai vazut cam in ce constau puterile tale, trebuie sa iti si spun despre ele. Urmeaza-ma!

Anna privi in jurul sau in timp ce mergea(mai mult fugea) pe urmele lui Troy. Trecea pa langa statui reprezentand doamne bogate, cu masti din pene ascunzandu-le chipul. Unele aveau evantaie, altele posetute stralucitoare. Podelele erau din piatra, perfect slefuite, iar deasupra capetelor lor stateau agatate candelabre de cristal.

Troy: Iti place, nu?

Anna: Poftim?!

Troy: Tot ce vezi aici. Mesterii nostrii au folosit puterea TA pentru a face toate astea.

Anna: Cine a facut...Ham...Statuetele acestea?

Troy: Heratele? Sunt niste povesti mai vechi...Iti voi spune deindata!

Usa in fata careia se aflau era din lemn masiv, fara niciun ornament pe ea. Troy trase de zavor si deschise usa. Intrara. Se aflau intr-o camera mult mai mare in care fusese lasata prima data Anna. Pe pereti erau agatate cateva tablouri reprezentandaceleasi "herate" despre care vorbise Troy. Oare ce reprezentau ele? Pe doi pereti ai camerei erau rafturi ce contineau multe suluri si pergamente, iar pe un raft foarte inaccesibil erau cateva carti inchise cu lacate. "Ce mi-ar placea ca si manualele de la scoala sa fie inchise...Si sa arunce cheia! Da!" In camera mai era si un pat cu baldachin, cu asternuturi rosii, din matase. Era si un covor mare, cam aspru dupa parerea ei, iar in mijlocul camerei exista o masa mare, cu 5 scaune in jur. In mijlocul mesei era o cutie scorojita, dar care parea foarte dura.



[ Editat Sb sep 02 2006, 01:32 ]

Semnatura saptamanii #1 - Premiul I Your Sim character #2 - Premiul I Bannerul saptamanii #2 - Premiul I Colorization - Premiul I Blend-ul saptamanii #2 - Premiul I Avatarul saptamanii #6 - Premiul I Deseneaz`o pe Ai Enma ! - Premiul I Creativity - Premiul I [poll]Anime Girl - Premiul I Ehm..coperta? - Premiul I Concurs de Eseuri: Personajul Favorit - Premiul I  miss sims - Premiul I [poll][poll] Versuri pentru o imagine. - Premiul I Sketchy art Contest II - Premiul I Semnatura saptamanii #38 - Premiul I Ironieeeee. - Premiul I [poll] La inaltime-finala - Premiul II Your Sim character - Premiul II Zambeste si Mory(Compuneri de groaza) - Premiul II Craciunitele W.I.T.C.H. - Premiul II Cd cover - Premiul II [poll] Asculta si creeaza faza-2-a - Premiul III Avatarul saptamanii #1 - Premiul III Avatarul saptamanii #5 - Premiul III
Witch la intalnire - Premiul IWitch la intalnire - Premiul I
Steluta lui Himeko^_^Steluta lui Himeko^_^
Inapoi sus
Liz
Lu sep 04 2006, 12:38
autumn melody

Discipol avansat

Membrul nr. #417
Posturi: 169
Puncte: 235
Monede: 540
Miros: Portocale
In acest timp, in alta incapere din bastion, se aflau Chelsea si Maya.

Maya: Chelsea, spune-mi te rog, cand ti-ai descoperit puterile?

Chelsea: Destul de recent, patinam cu niste prietene pe lacul care inghetase din cartierul meu, cand au aparut niste baieti enervanti din scoala si au inceput sa ne provoace. Atunci m-am enervat, m-am gandit doar, si gheata de sub ei s-a spart si au cazut in apa aceea rece. Gheata era destul de groasa, mi s-a parut ciudat dar nu am dat prea multa atentie. Apoi am reusit tot prin puterea gandului sa inghet tot felul de lucruri, si atunci mi-am zis ca ceva nu e normal. Dar pana acum nu am vorbit cu nimeni despre asta. Ma gandeam, credeti ca are vreo legatura faptul ca sunt...verisoara Corneliei?
Maya: Nu are legatura, e doar o simpla coincidenta. Tu ai fost pur si simplu ALEASA. Acum sa te invat cum sa iti folosesti puterile.

Ele se aflau intr-o incapere cu un bazin cu apa de forma circulara.

Maya: Mai intai, vei incerca sa ingheti aceasta apa. Trebuie sa te gandesti foarte intens la ceea ce vrei sa faci, sa emani energia ta asupra acestei ape. Daca te simti slabita, nu te speria, esti la inceput.
Chelsea se apleca cu capul asupra bazinului, inchise ochii si isi concentra toata energia pe apa aceea, gandindu-se intens la ceea ce vroia sa faca. Peste catva timp, ameti, deschise ochii, si apa prinse un strat subtire de gheata deasupra. Maya o privea ganditoare.

Chelsea: Imi pare rau. Nu am reusit sa fac mai mult. Ma doare capul si simt ca nu mai am vlaga.

Maya: Nu iti face griji. Poti incerca mai tarziu. Acum vino cu mine, trebuie sa iti mai arat niste lucruri...









Photography #? - Premiul I
Inapoi sus
Email
mily
Lu sep 18 2006, 10:46

Moderator
Admin concursuri
Xin Jing

Membrul nr. #530
Posturi: 2630
Puncte: 3111
Monede: 20982
Miros: Opium
Ce oare reprezentau toate acele lucruri? Anna era prea confuza. Mintea i se intesota deodata. Imaginile vibrau in jurul sau. Mintea trimitea imagini ciudate in jurul sau. Simtea cum mainile sale atinsera podeaua rece necontrolat. Vocea lui Troy raspuna in gol: Troy: Anna...An... Apoi vid. Intuneric. Un gol imens o cuprinse. Simtea ca senvisul cu ton in ulei nu a fost cea mai buan optiune pentru gustarea de pranz. Era constienta. Sau poate visa ce gandea. Dar nu putea sa-si controleze corpul. Nu putea sa se trezeasca si sa spuna ca a fost doar un cosmar. In ce intrase? Totul se desfasura ca o banda rulanta. Trucuri... Cornelia... Pamant... Chelsea... Oracol... Kandrakar... Concordia... Elemente... Creatie... Totul o adunatura de cuvinte, imagini, sunete, si fata lui... Un chip atat de mistic... Ciudat... Si totusi... Poate...

Troy: Anna! Anna! esti bine? Vorbeste pentru umele lui Shar!

Anna: Ce? Unde... Ce... Cum...?! Of... Imi plesneste fruntea! Dumneavoastra erati!

Troy zambi:

Troy: Nu imi spune asa! Eu sunt Troy pentru oricine! Dar cum te mai simti?

Anna: Atat de "diferita" si de "altfel"! Parca nu as fi eu...

Troy: Ma temeam de asta! Puterile tale nu te accepta! Acesta este un lucru care se va estompa...Pentru ca tu ai fost ALEASA! Dar va trebui sa ai grija...

Anna: Dar ce inseamna toate astea? Nu vrau sa imi mai ascundeti...ham... ascunzi nimic! Sunteti...esti... asa de misterios!

Troy: Atunci ramai pe pat si iti voi povesti! Este povestea celor 4 elemente din Concordia. Sunt unite prin Inima Kandrakarului de Elementele reale, de Gardienele Puternice. Aceste Elemente de pe Concordia sunt folosite, sau au fost... Pentru ca se pare ca acum este nevoie de cele 4 elemente artificiale in ajutorul Kandrakarului... Normal doar fetele tinere de pe Concprdia ar fi avut voie sa primeasca aceste puteri, insa Oracolul a hotarat ca nu este bine asa. Printul nostru nu a pous rezinstenta in privinta acestei hotarari, insa regele a protestat... Insa pana la urma au cazut la invoiala. Dar acum trebuie sa doarmi... Iti voi mai spune mai tarziu. Este important sa fii odihnita!

Anna inchise ochii si zambi. Adormi si visa la un chip minunat. In capul sau era doar Demian...

[ Editat Lu sep 18 2006, 10:48 ]

Semnatura saptamanii #1 - Premiul I Your Sim character #2 - Premiul I Bannerul saptamanii #2 - Premiul I Colorization - Premiul I Blend-ul saptamanii #2 - Premiul I Avatarul saptamanii #6 - Premiul I Deseneaz`o pe Ai Enma ! - Premiul I Creativity - Premiul I [poll]Anime Girl - Premiul I Ehm..coperta? - Premiul I Concurs de Eseuri: Personajul Favorit - Premiul I  miss sims - Premiul I [poll][poll] Versuri pentru o imagine. - Premiul I Sketchy art Contest II - Premiul I Semnatura saptamanii #38 - Premiul I Ironieeeee. - Premiul I [poll] La inaltime-finala - Premiul II Your Sim character - Premiul II Zambeste si Mory(Compuneri de groaza) - Premiul II Craciunitele W.I.T.C.H. - Premiul II Cd cover - Premiul II [poll] Asculta si creeaza faza-2-a - Premiul III Avatarul saptamanii #1 - Premiul III Avatarul saptamanii #5 - Premiul III
Witch la intalnire - Premiul IWitch la intalnire - Premiul I
Steluta lui Himeko^_^Steluta lui Himeko^_^
Inapoi sus

Mergi la:     Inapoi sus

Powered by e107 Forum System